Wielki Piątek dniem zadumy i pokuty. Reportaż "Pieśni żalu" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 04.04.2023 06:30
Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 08:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
El Greco (Domenikos Theotokopoulos), Chrystus niosący krzyż, ok. 1577-87, The Metropolitan Museum of Art
El Greco (Domenikos Theotokopoulos), Chrystus niosący krzyż, ok. 1577-87, The Metropolitan Museum of Art, Autor - Creative Commons Zero (CC0)
Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty. Wybrzmiewają w nich opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.

Przykład żywej tradycji

W pieśniach wybrzmiewają opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.  
Kiedyś w czasie Wielkiego Postu pieśni były śpiewane w domach i kościołach. Dziś są tam obecne, ale nie w takim wymiarze jak dawniej. Najstarsze pokolenie wciąż pamięta, jak śpiewało się je przez wiele godzin.

- Jak człowiek śpiewa o męce Jezusa Chrystusa, to przechodzą dreszcze. Jak jego matka klęczy przed krzyżem, to tak, jak my byśmy również pod tym krzyżem byli - opowiada jedna z bohaterek reportażu. 

- Ludzie zbierali się ochoczo, bo to był czas wolny, i rozmawiali. U nas dom był otwarty, schodzili się mężczyźni i rozmawialiśmy o dawnych czasach - mówi. 

Modlitwa i integracja 

Droga krzyżowa to nabożeństwo pokazujące historię przejścia Pana Jezusa od domu Piłata na wzgórze Golgoty. Jak wspomina jeden z rozmówców Joanny Sikory, w dawnych latach wielopokoleniowe rodziny uczęszczały w nabożeństwach. - Kiedyś były srogie zimy. Dzieci, rodzice, starsi - wszyscy chodzili na drogę krzyżową, same modlitwy trwały półtorej godziny i na końcu dwie lub trzy pieśni się śpiewało - mówi. - Ludzi było tak dużo, że jak ktoś miał mały dom, to oni się nie mieścili. Wszyscy byli bardzo zadowoleni (...). Kiedyś drogi krzyżowe to była integracja wsi i wówczas w czasie Wielkiego Postu odprawiane były codziennie - wyznaje. 


POSŁUCHAJ

16:46

"Pieśni żalu" - reportaż Joanny Sikory (Jedynka)

 

Czytaj również:

 
Przegląd pieśni wielkopostnych 

Reportaż Joanny Sikory zrealizowany podczas Przeglądu Pieśni Wielkopostnych w Knyszyńskim Ośrodku Kultury organizowany wspólnie z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Knyszynie. Zespoły ludowe powiatu monieckiego wykonywały pieśni wielkopostne oraz śpiewały "Gorzkie żale". 

źródło: Knyszyński Ośrodek Kultury/Youtube 

W reportażu wystąpili: Kazimierz Kakareko, Irena Kobeszko, Alfreda Malinowska, Donat Sadowski oraz Jan Szklarzewski. 

Tytuł reportażu: "Pieśni żalu" 

Autorka: Joanna Sikora

Data emisji: 15.04.2022 r.; 4.04.2023 r.

Godzina emisji: 0.35

ans 

Koncert Chopinowski
Koncert Chopinowski
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.